Beat the Heat Tournament FAQ

Beat the Heat Tournament

8/16/2019
Oklahoma
Tournament Director
Gary Boreham
BOYS: U9 - U18
GIRLS: U10 - U19
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U11 GoldChampion: Midwest City SC Vision 09
Finalist: OK Energy FC (central) 09 Green
star Green Division
Boys U11 SilverChampion: North Okc Nokc 2010 Boys Red
Finalist: Slsc Cosmos 09b Elite
star Green Division
Boys U11 Bronze 1Champion: Tsc Hurricane 10 R. Carreno
Finalist: Slsc Cosmos Academy 10b Elite
star Green Division
Boys U11 Bronze 2Champion: OK Energy FC (central) 09 Black
Finalist: OK Energy FC (east) 09 White
star Green Division
Boys U12 GoldChampion: OK Energy FC (central) 08 Green
Finalist: Solar Ussf DA 09b Kennington
star Red Division
Boys U12 SilverChampion: Victory SC 08b Blk(frmlymanrev)
Finalist: Neofc Bartlesville 08 Gray
star Green Division
Boys U12 BronzeChampion: OK Energy FC (central) 08 White
Finalist: OK Energy FC (central) 08 Black
star Green Division
Boys U13 GoldChampion: West Side Alliance Wsa Tornadoes 07 Boys
Finalist: OK Energy FC (central) 07 Green
star Red Division
Boys U13 SilverChampion: OK Energy FC (central) 07 Navy
Finalist: OK Energy FC (west) 07
star Green Division
Boys U13 BronzeChampion: Slsc Cosmos 08b Elite
Finalist: Neofc Bartlesville 07 Gray
star Green Division
Boys U14 GoldChampion: Kansas Rush Academy 06
Finalist: FC Dallas Youth 06b North (prev Solar 0
star Blue Division
Boys U14 SilverChampion: Slsc Cosmos 06b Premier
Finalist: Neofc Bartlesville 06 Gray
star Green Division
Boys U14 BronzeChampion: Oda Blancos 06
Finalist: Solar 06b Haylock
star Green Division
Boys U15 Goldstar Green Division
Boys U15 SilverChampion: Oda Negros 05
Finalist: Wichita Prowlers 05
star Green Division
Boys U15 BronzeChampion: OK Energy FC (central) 05 Navy
Finalist: Midwest City Vision 05
star Green Division
Boys U16 SilverChampion: OK Energy FC (central) 04 Navy
Finalist: Oklahoma Celtic 04b Pride
star Green Division
Boys U17 Silverstar Green Division
Mens U18 GoldChampion: OK Energy FC (central) 02 Green
Finalist: OK Energy FC (central) 03 Green
star Red Division
Mens U19 SilverChampion: Nysa Sharks +
Finalist: Oklahoma Celtic Celtic 02b Pride
star Green Division

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U10 Academy Gold (7v7)Champion: Blitz United SC 10 Girls
Finalist: Mwc Barca 10
star Bronze Division
Girls U10 Academy Silver (7v7)Champion: Edmond SC Academy Esc 11 White
Finalist: Blitz United SC 11 Girls
N/A
Girls U11 GoldChampion: OK Energy FC (central) 09
Finalist: OK Energy FC (east) 09
star Red Division
Girls U11 SilverChampion: Solar 10g Colvin
Finalist: OK Energy FC (central) 09 Green
star Red Division
Girls U11 BronzeChampion: Solar 10g Haylock/wells
Finalist: Wofc Fire 09g
star Red Division
Girls U12 GoldCo-Champion: Solar South 08g G.adames
Co-Champion: Solar Sth 09g Adames
star Red Division
Girls U12 SilverChampion: OK Energy FC (east) 08 Green
Finalist: Slsc Cosmos 08g Premier
star Green Division
Girls U12 BronzeChampion: Arkansas Comets FC 08g White
Finalist: OK Energy FC (central) 08 White
star Blue Division
Girls U13 GoldChampion: Solar South 07g Dpl Adames
Finalist: OK Energy FC (central) 08
star Gold Division
Girls U13 SilverChampion: Solar 07g Byars
Finalist: FC Dallas Youth 07g North Blue
star Blue Division
Girls U13 BronzeChampion: Dallas Texans 07 Girls Red Dallas
Finalist: North Texas Strikers FC 07g Blue
star Green Division
Girls U14 Silverstar Blue Division
Girls U15 SilverChampion: Solar Npl 05g Byars
Finalist: OK Energy FC (central) 06 Green
star Green Division
Girls U15 U14/15 BronzeChampion: Victory SC 05g Black(frmlyrev05gb
Finalist: Wichita Pride Football Wichita Pride FC
star Green Division
Girls U16 SilverChampion: FC Dallas Youth 04g North Black
Finalist: Crossover Prep 05 Impact
star Green Division
Girls U17 SilverChampion: FC Dallas Youth 04g Premier
Finalist: Dallas Texans 03g White Dallas
star Green Division
Womens U19 Goldstar Red Division
Womens U19 SilverChampion: Mcpherson City FC Mid Kansas United Gree
Finalist: Apex FC 01g
star Bronze Division