The Dimitri Cup U08 - U12 FAQ

The Dimitri Cup U08 - U12

1/18/2020
Florida
Tournament Director
Jeff Pinteralli
BOYS: U8 - U12
GIRLS: U8 - U12
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U8 InternationalChampion: Ces Juventus - Higuain
Finalist: Fort Myers Athletic
star Blue Division
Boys U8 BlackChampion: Sergio Ortiz Soccer
Finalist: Psg Academy FL U8 White
N/A
Boys U9 InternationalChampion: Psg Academy FL U9 Blue
Finalist: Doral Elite U9
star Silver Division
Boys U9 BlackChampion: Key Biscayne SC 2011 Premier
Finalist: Paris Saint-germain Academy Plantation Psg 20
star Blue Division
Boys U9 WhiteChampion: Cooper City Optimist Cobras B 2011 Red
Finalist: Azzurri Storm Boys 11 Purple
star Blue Division
Boys U9 GreenChampion: Cooper City Optimist Cooper City 2011b White
Finalist: Asuys Miami Krew U9
star Green Division
Boys U10 InternationalChampion: Central FC Lauderhill Central FC Iniesta
Finalist: Miami Caymans Academia Metodo Coira 2010
star Red Division
Boys U10 International-BChampion: Key Biscayne SC 2010 Premier
Finalist: Doral Premier U10
star Blue Division
Boys U10 WhiteChampion: Ces Juventus-cuadrado-10
Finalist: Miami Sun FC U10
star Green Division
Boys U10 GreenChampion: Ces South Miami 2010 Sepulveda
Finalist: Psg Academy FL U10 Red
star Green Division
Boys U10 GrayChampion: Csbrs Braden River SC 10 Boys Academy Maroon
Finalist: Key Biscayne SC 2010 United
star Green Division
Boys U11 InternationalChampion: Ces Juventus - Platini
Finalist: Ces Juventus-salihamidzic
star Bronze Division
Boys U11 BlackChampion: Psg Academy FL U10 Blue
Finalist: Cslha Lehigh Ysa Lehigh Lightning Cesar
star Red Division
Boys U11 WhiteChampion: Psg Academy FL U11 Blue
Finalist: Ces Juventus Doral - Rossi
star Green Division
Boys U11 GreenChampion: Cssfc Strictly Soccer FC Strictly Soccer Sele
Finalist: Elite Soccer Acaemy Swfl Elite Soccer Academy
star Blue Division
Boys U11 GrayChampion: Psg Academy FL U11 White
Finalist: Key Biscayne SC 2009 Select
star Green Division
Boys U11 BlueChampion: Ces South Miami 2009 Maglio
Finalist: Doral Blue U11
star Green Division
Boys U12 International-AChampion: Psc Miami Breakers FC 2008 Black
Finalist: Key Biscayne SC 2008 Elite
star Blue Division
Boys U12 International-BChampion: Ces South Miami 2008 Sepulveda
Finalist: Key Biscayne SC 2008 Premier
star Blue Division
Boys U12 International CChampion: Miami Shores Soccer 2008-b Team Orange
Finalist: Csnys Florida Fire Juniors 2008 Ffj Boy
star Blue Division
Boys U12 International-DChampion: Ces Strikers 08
Finalist: Csccs Cape Coral SA 2008 Cyclone Boys Black
star Green Division
Boys U12 WhiteChampion: Cape Coral Arsenal F.c. Arsenal/ Highlands FC
Finalist: Asuys Miami Krew U12
star Green Division
Boys U12 GreenChampion: Isa Palm Beach Jaguars
Finalist: Asces Warriors 2008
star Green Division
Boys U12 GrayChampion: Csscp San Carlos Park Scorpion U12b Scp Black
Finalist: Doral Blue U12
star Green Division

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U9 BlackChampion: Csccs Cape Coral SA 2011 Cyclone Girls Black
Finalist: Sunrise Prime 2011 X1
star Gold Division
Girls U10 BlackChampion: Azzurri Storm Girls 10 Purple
Finalist: Ces South Miami 2010 Moreno
star Silver Division
Girls U11 BlackChampion: Csccs Cape Coral SA 2009 Cyclone Girls Black
Finalist: Pinecrest Premier 2009-g Blue
star Red Division
Girls U11 WhiteChampion: Pinecrest Premier 2009-g White
Finalist: Csnys Florida Fire Juniors 2009 Ffj Gir
star Blue Division
Girls U12 BlackChampion: Csccs Cape Coral SA 2008 Cyclone Girls Black
Finalist: Ces South Miami United 2008 Moreno
star Red Division
Girls U12 WhiteChampion: Csnys Florida Fire Juniors 2008 Ffj Gir
Finalist: Pinecrest Premier 2008-g White
star Green Division