March Madness Soccer Shootout FAQ

March Madness Soccer Shootout

2/28/2020
Florida
Tournament Director
Ben Sousa
BOYS: U8 - U14
GIRLS: U8 - U14
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U8 GoldChampion: Csfhfc Florida Hawks 2012b Academy
Finalist: Florida Premier FC 12 Boys Black
N/A
Boys U9 GoldChampion: Florida Premier FC 11 Boys Red
Finalist: West Florida Flames 11b Academy Gold Eas
N/A
Boys U9 GreenChampion: Florida Premier FC 11 Boys Black
Finalist: Csfhfc Florida Hawks 2011b Academy
N/A
Boys U9 OrangeChampion: Cnols Oldsmar SC Osc 2011b
Finalist: Cnvsc Tampa Dynamo FC Tdfc U9 Boys Elite
N/A
Boys U10 GoldChampion: West Florida Flames 10b Academy Gold Eas
Finalist: Csbrs Braden River SC 10 Boys Academy Ma
N/A
Boys U10 GreenChampion: Csbrs Braden River SC 10 Boys Academy Bl
Finalist: Csfhfc Florida Hawks 2010b Academy Kthom
N/A
Boys U10 OrangeChampion: Dunedin Stirling SC 2010 Boys
Finalist: Lake County Soccer 2010 Neon EL Fuego
N/A
Boys U11 GoldChampion: Florida Premier FC 09 Boys Elite 1
Finalist: Cslar Largo United SC 2009 Boys Premier
N/A
Boys U11 GreenChampion: Cssus FC Sarasota Inc. 2009 Boys Blue
Finalist: Cnfct FC Tampa Rangers Juventus
N/A
Boys U11 OrangeChampion: Florida Premier FC 10 Boys Black
Finalist: Csfhfc Florida Hawks 2009b White
N/A
Boys U12 GoldChampion: Sarasota Spartans Mutiny
Finalist: Florida Celtic 08 Boys White
N/A
Boys U12 GreenChampion: Florida Premier FC 08 Boys Premier Trini
Finalist: Florida Premier FC 08 Boys Elite II
N/A
Boys U12 OrangeChampion: Pinellas County United SC 2008 Orange
Finalist: Florida Celtic 08 Boys Green
N/A
Boys U13 GoldChampion: Pinellas County United SC 2007 White
Finalist: Tsysa Liverpool FC 07 Boys Alonso
N/A
Boys U13 GreenChampion: Pinellas County United SC 2008 White
Finalist: Cnfct FC Tampa South Tampa Rangers
N/A
Boys U14 GoldChampion: Sarasota Spartans Mutiny
Finalist: Cnvsc Tampa Dynamo FC Tdfc U14 Boys Elit
N/A
Boys U14 GreenChampion: Florida Premier FC 2006 Boys Premier Tri
Finalist: Lake County Soccer 2006 Neon
N/A
Boys U15 GoldChampion: Csvys Venice 2005 (adamovsky)
Finalist: Cslar Largo United SC 2005 Boys Premier
N/A

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U9 GoldChampion: Cscfl Celtic FC Florida 2011 Girls
Finalist: Florida Premier FC 11 Girls Red
N/A
Girls U9 GreenChampion: West Florida Flames 11g Academy Gold Bra
Finalist: Cnnlys NL United 11g Patterson
N/A
Girls U10 GoldChampion: Florida Premier FC 10 Girls Black
Finalist: Cnfct FC Tampa Lady Rangers
N/A
Girls U10 GreenChampion: Florida Premier FC 10 Girls White
Finalist: Cssus FC Sarasota, Inc. 2010 Girls Blue
N/A
Girls U11 GreenChampion: Csfhfc Florida Hawks 2010g Academy Blue
Finalist: Cnvsc Tampa Dynamo FC Tdfc U11 Girls Eli
N/A
Girls U11 GoldChampion: Cnwca Wcaa Wesley Chapel SC 09 Girls Red
Finalist: Csfhfc Florida Hawks 2009g Blue
N/A
Girls U12 GoldChampion: Csfhfc Florida Hawks 2008g Blue
Finalist: C2sfc Strictly Soccer FC Strictly Soccer
N/A
Girls U13 GoldChampion: Cscfl Celtic FC Florida '07 Girls - Whit
Finalist: FC Richmond Fcr Metro '07 Girls
N/A
Girls U14 GoldChampion: Cssfc Strictly Soccer FC Select
Finalist: Florida Premier FC 06 Girls Premier Coll
N/A