Utah Storm Cup FAQ

Utah Storm Cup

8/14/2019
Utah
Tournament Director
Mary Swindlehurst
BOYS: U9 - U19
GIRLS: U9 - U15
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U9 GoldChampion: Surf Utah Surf 11 RM
Finalist: Utah Surf 12 DB
N/A
Boys U10 GoldChampion: Utah Storm Antonino U9
Finalist: Utah Storm - Martin
N/A
Boys U10 SilverChampion: Vkcobrasfc 2010 Metro B GN
Finalist: Utah Storm 11-wolverton
N/A
Boys U11 GoldChampion: Utah Storm Farris Boys 09
Finalist: Nucs Raptors
N/A
Boys U12 GoldChampion: Vkcobrasfc 2008 Nava
Finalist: Utah Storm ‘08 - Barker
star Silver Division
Boys U14 GoldChampion: Utah Storm Christensen
Finalist: Blast 06 DS
star Green Division
Boys U14 SilverChampion: Ucsc Clash
Finalist: Utah Storm 06 - Morell
star Bronze Division
Boys U15 GoldChampion: Nebo United Nebo RJ 05
Finalist: Utah Rangers FC 05
star Green Division
Boys U17 High School DChampion: Utah Surf 04 DB
Finalist: Copper Mountain Soccer Copper Mountain 03 JS
star Blue Division
Boys U18 High School CChampion: Utah Storm 04 -lewis
Finalist: Utah Storm Decker
star Blue Division
Boys U19 High School AChampion: Utah Storm FC Utah Storm 02 - Bergholm
Finalist: Vkcobrasfc 2002 Zapata
star Green Division
Boys U19 High School BChampion: Pysa Voltage
Finalist: Rage FC North
N/A

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U10 GoldChampion: 7 Elite Academy 10g
Finalist: Utah Storm - 2011 AM
N/A
Girls U10 SilverChampion: Utah Storm 12 - Teuscher
Finalist: Nucs Lehi Fury
N/A
Girls U11 GoldChampion: Strikers Elite FC
Finalist: Celtic Rangers FC Celtic East 09 HB
N/A
Girls U12 GoldChampion: Utah Storm 2008 Girls Premier - Yeates
Finalist: LA Roca FD
star Blue Division
Girls U12 SilverChampion: Utah Storm 08 Acosta
Finalist: Surf Utah Surf Girls '08 Bcw
N/A
Girls U13 GoldChampion: Cga Academy SC Academy Spartans
Finalist: Utah Storm Girls 07-armstrong
star Green Division
Girls U14 GoldChampion: Ucsc Rush FC
Finalist: Ucsc Olympique Montreux
star Green Division
Girls U15 GoldChampion: Utah Storm Nelson 05
Finalist: Utah Storm 06 - Andrew
star Blue Division