Weston Cup & Showcase FAQ

Weston Cup & Showcase

2/14/2020
Florida
Tournament Director
Tournament Director
BOYS: U8 - U19
GIRLS: U8 - U19
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Boys U9 U9 Future Stars (Gold) RedChampion: Ces Juventus - Higuain
Finalist: Weston FC U8 (2012) Boys Black
star Blue Division
Boys U9 U9 Future Stars (Gold) WhiteChampion: Miramar United Elite FC Elite Red 2012
Finalist: Weston FC U8 (2012) Boys White
N/A
Boys U9 U9 Future Stars (Silver)Champion: Sergio Ortiz Soccer
Finalist: Wfc Ayso Select U8-2012 Boys Cruyff
star Blue Division
Boys U9 U9 Future Stars (Bronze)Champion: Ctc Bandits 2012 Ctc LA Liga Blue
Finalist: Weston FC U8 (2012) Boys Blue
N/A
Boys U9 GoldChampion: Miramar United Elite FC Elite Red 2011
Finalist: Weston FC U9 (2011) Boys Black
star Red Division
Boys U9 Silver (Red)Champion: Miami Strike Force U9b-rstrepo
Finalist: Cape Coral SA 2011 Cyclone Boys Black
star Blue Division
Boys U9 Silver (White) -Champion: Central FC U9 Black
Finalist: Wfc Ayso Select U9-2011 Boys Costa
star Red Division
Boys U9 Bronze (Red)Champion: Key Biscayne SC 2011 Select
Finalist: Psc Miami Breakers FC 2011 Black
star Green Division
Boys U9 Bronze (White)Champion: Miami Stars Sharks FC U9
Finalist: Ces Juventus Doral-scirea
star Green Division
Boys U9 Bronze (Blue)Champion: City OF Lauderhill Lions 2011 Yellow
Finalist: Psg Academy FL U9 White
star Green Division
Boys U9 Bronze (Black)Champion: Paris Saint-germain Academy Plantation Psg 20
Finalist: Ces Juventus Doral-bernardeschi
N/A
Boys U10 Gold (Red)Champion: Miramar United Elite FC Elite Black 2010
Finalist: Davie United Sharks 2010 Blue
star Red Division
Boys U10 Gold (White) -Champion: Pbg Predators 10 Boys White
Finalist: Coral Estates S.c. Ces Thunder 2010-2
star Blue Division
Boys U10 Silver (Red)Champion: North Miami Maccabi Fbs-fc U10 Orange
Finalist: Key Biscayne SC 2010 Premier
star Blue Division
Boys U10 Silver (White)Champion: Parkland 2010 Red
Finalist: Miami Sun FC U10
star Blue Division
Boys U10 Silver (Blue) -Champion: Boca United Boys 2010 Gold
Finalist: Wellington SC 2010 Impact
star Blue Division
Boys U10 Bronze (Red)Champion: Miami Strike Force U10b Southern Homestead
Finalist: North Miami Maccabi Fbs-fc U10 Teal
star Blue Division
Boys U10 Bronze (White)Champion: Coral Springs United F.c. Prime 2010 Premier
Finalist: Miami Beach Soccer Mbs 2010 White
star Green Division
Boys U10 Bronze (Blue) -Champion: Psg Academy FL U10 Red
Finalist: Athletic Miami 2010 White
star Green Division
Boys U10 Bronze (Black)Champion: Miami FC U10 Miami Fc-madrid
Finalist: Miami Stars Doral West U10b
star Green Division
Boys U11 Gold (Red)Champion: Pinecrest Premier 2009-b Blue
Finalist: Nationals Oakland 09 Boys
star Red Division
Boys U11 Gold (White)Champion: Ocys 2009b Pre Ecnl
Finalist: Miami Caymans Academia Metodo Coira 2009a
star Red Division
Boys U11 Silver (Red) -Champion: Weston FC U10-11 (2009) Boys Pre-academy
Finalist: Team Boca 2009 White
star Blue Division
Boys U11 Gold (Blue) -Champion: Key Biscayne SC 2009 Elite
Finalist: Boca United Boys 2009 Pre Academy
star Red Division
Boys U11 Silver (White)Champion: Brazilian Soccer Training Bstc U11
Finalist: Miami Strike Force U11b-restrepo
star Blue Division
Boys U11 Silver (Blue)Champion: Miami Shores Soccer 2009-b Team Orange
Finalist: North Miami Maccabi Fbs-fc U11 White
star Green Division
Boys U11 Silver (Black)Champion: Miramar United Elite FC Elite Red 2010
Finalist: Athletic Miami 2009 Black
star Green Division
Boys U11 Bronze (Red)Champion: New York Premier FC Nypfc 2009 Boys
Finalist: Coral Springs United F.c. Prime 2009 Premier
star Green Division
Boys U11 Bronze (White)Champion: Miramar United Elite FC Elite Black 2009
Finalist: Parkland 2009 White
star Green Division
Boys U11 Bronze (Blue)Champion: Doral Black U11
Finalist: Bay Lions Fsc 2009
star Green Division
Boys U11 Bronze (Black)Champion: City OF Sunny Isles Beach Sib Select 2009 Boy
Finalist: Central FC Lauderhill Central 2009 Black
star Green Division
Boys U11 Bronze (Silver) -Champion: Miami Stars Doral West U10a
Finalist: AC Delray 2009 Boys Tiempo
star Green Division
Boys U12 Gold (Red)Champion: Nationals Oakland 08 Boys Black
Finalist: Doral Elite U12
star Blue Division
Boys U12 Gold (White) -Champion: Lake Worth Sharks Greenacres Futbol Club U12
Finalist: Team Boca 2008 White
star Blue Division
Boys U12 Silver (Red)Champion: Key Biscayne SC 2008 Premier
Finalist: Ces Strikers 08
star Blue Division
Boys U12 Silver (White)Champion: Pinecrest Premier 2008-b Blue
Finalist: Khl U 12 Eduardo Blue
star Blue Division
Boys U12 Silver (Blue) -Champion: Weston FC U12 (2009-2008) Future Academy
Finalist: Wfc Ayso Select U12-2008 Boys Beckenbauer
star Green Division
Boys U12 Silver (Black)Champion: Miami Lakes United Mlusc 08 Academy Black
Finalist: Brazilian Twisters B-elite U12
star Green Division
Boys U12 Bronze (Red) -Champion: Miami Strike Force U12b Southern Homestead
Finalist: Ces Juventus Doral - Marchisio
star Green Division
Boys U12 Bronze (White)Champion: Weston FC U12 (2008) Blue
Finalist: Miramar United Elite FC Pre- Ecnl 2009
star Green Division
Boys U12 Bronze (Blue)Champion: Revolution FC 2008
Finalist: Iep Soccer Raiders 08 Boys
star Green Division
Boys U12 Bronze (Black)Champion: Miami Stars 305 Red Bulls U12
Finalist: Ayso Region 805 Makos
star Green Division
Boys U13 U13 (U12 11v11) GoldChampion: Nationals Macomb 08 Boys Black
Finalist: Psg Academy FL U12 Blue
star Red Division
Boys U13 Gold (Red)Champion: Parkland 2007 Red
Finalist: Doral Elite U13
star Red Division
Boys U13 Gold (White)Champion: Paris Saint-germain Academy Plantation Psg 20
Finalist: Miramar United Elite FC Muefc Ecnl 2007
star Red Division
Boys U13 Gold (Blue) -Champion: Ces South Miami 2007 Godoy
Finalist: Tampa Bay United Ecnl Boys 2007
star Red Division
Boys U13 Silver (Red)Champion: City OF Lauderhill Lions 2007 Yellow
Finalist: West Pines United FC 2007 Boys Elite
star Blue Division
Boys U13 Silver (White) -Champion: Boca United Boys 2007 Pre Academy
Finalist: Shs Kaptiva Sports Academy 2007
star Blue Division
Boys U13 Silver (Blue)Champion: Paris Saint-germain Academy Plantation Psg 20
Finalist: Cutler Ridge SC Fury 2007 Boys Blue
star Green Division
Boys U13 Bronze (Red)Champion: Doral Premier U13
Finalist: Cooper City Optimist Cobras B 2007 White
star Blue Division
Boys U13 Bronze (White)Champion: West Pines United FC 2007 Boys Premier
Finalist: Weston FC U12 (2008) White
star Green Division
Boys U13 Bronze (Blue) -Champion: Miami FC U13 Miami Fc-castilla
Finalist: Fort Lauderdale FC 07 Boys Blue
star Green Division
Boys U14 Gold (Red)Champion: Paris Saint-germain Academy Plantation Psg 20
Finalist: North Miami Maccabi Fbs-fc U14 Charcoal
star Bronze Division
Boys U14 Gold (White) -Champion: Weston FC U14 (2006) Black
Finalist: Weston FC U14 (2006) Pre-academy
star Blue Division
Boys U14 Gold (Blue)Champion: Fkk 06 Florida Kraze Ecnl
Finalist: Psc Miami Breakers FC 2006 White
star Green Division
Boys U14 Silver (Red)Champion: Miami Stars Miami Vipers U14
Finalist: New York Premier FC Nypfc 2006 Boys
star Blue Division
Boys U14 Silver (White)Champion: Sunrise Elite 2006
Finalist: West Pines United FC 2006 Boys Premier
star Green Division
Boys U14 Silver (Blue) -Champion: Ives Estate Ves Estates Thunder Premier Black
Finalist: Jupiter United Soccer U14 Boys Elite
star Green Division
Boys U14 Bronze (Red) -Champion: Miami Strike Force U14b Southern Homestead
Finalist: Ces Juventus Doral - Bonucci
star Green Division
Boys U14 Bronze (White)Champion: Miami FC U14 Miami Fc- Madrid
Finalist: Ctc Bandits 2006 Ctc LA Liga Blue
star Green Division
Boys U14 Bronze (Blue) -Champion: Davie United Santos 2006
Finalist: Futsoc Futalan
star Green Division
Boys U14 Bronze (Black)Champion: Tropical Soccer Tropical Impact 2006 Orange
Finalist: Driftwood Youth Sports Inc Driftwood Dragons
star Green Division
Boys U15 Showcase (Red)Champion: Ces Juventus - Zoff
Finalist: Sac Premier White
star Blue Division
Boys U15 Showcase (White)Champion: Azzurri Storm Boys 05 Premier
Finalist: Key Biscayne SC 2005 Elite
star Blue Division
Boys U15 Gold (Red) -Champion: Weston FC U15 (2005) White
Finalist: Miami Lakes United Mlusc 05 Boys
star Red Division
Boys U15 Silver (Red)Champion: Ces Juventus - Sivori
Finalist: Florida Rush 05 Rush Black B
star Green Division
Boys U15 Gold (White)Champion: Wfc Ayso Select U15-2005 Boys
Finalist: Davie United Sharks 2005 Blue
star Red Division
Boys U15 Silver (White) -Champion: Boca United Boys 2005 Pre-academy
Finalist: Soccer Paradise 2005
star Green Division
Boys U15 Bronze (Red)Champion: Miami Sun FC U15
Finalist: Miami Stars Miami Vipers U15
star Green Division
Boys U15 Bronze (White) -Champion: Iep Soccer Raiders 05 Boys
Finalist: Shs Kaptiva Sports Academy 2005
star Green Division
Boys U16 Showcase (Red)Champion: Ces Juventus-zidane
Finalist: Miami Lakes United Mlusc 04 Boys
star Red Division
Boys U16 Showcase (White) -Champion: Parkland 2004 Red
Finalist: Leg-a-z Soccer Bnlsa2004 Caimans
star Blue Division
Boys U16 GoldChampion: Miami Stars Real Espana Miami U16 Black
Finalist: Cfu Central Florida United 04m
star Red Division
Boys U16 Silver (Red) -Champion: J Petrov Academy 2004
Finalist: Weston FC U16 (2004) Blue
star Blue Division
Boys U16 Silver (White)Champion: Miami Strike Force U16b Southern Homestead
Finalist: Ces Strikers
star Green Division
Boys U16 Silver (Blue)Champion: Leg-az Soccer Lions 04 Select
Finalist: City OF Lauderhill Lions 2004 Boys
star Green Division
Boys U16 BronzeChampion: Miami Beach Soccer Mbs 2004b
Finalist: Ctc Bandits 2004 Ctc LA Liga Blue
star Green Division
Boys U17 Showcase (Red)Champion: Parkland 2003 Red
Finalist: Key Biscayne SC 2003 Elite
star Bronze Division
Boys U17 Showcase (White)Champion: Weston FC U17 (2003) White
Finalist: Hunter's Creek SC 2003 Boys I
star Red Division
Boys U17 Showcase (Blue) -Champion: Weston FC U17 (2003) Gold
Finalist: Miami Beach Soccer Mbs 2003
star Red Division
Boys U17 GoldChampion: Miami Strike Force U17b-gonzalez
Finalist: Elite 2003/2004 Black
star Red Division
Boys U17 Silver -Champion: Ces Rockstars
Finalist: West Florida Flames 03b Premier Brandon
star Blue Division
Boys U17 BronzeChampion: Miramar United Elite FC Elite Red 2003
Finalist: Futsoc Futalan
star Green Division
Boys U18 Showcase (Red)Champion: Ces Strikers Elite
Finalist: Miramar United Elite FC Elite Red 2002
star Bronze Division
Boys U18 Showcase (Blue)Champion: J Petrov Academy 2003
Finalist: Hunter's Creek SC 2002 Boys I
star Red Division
Boys U18 GoldChampion: Ctc Bandits 2002 Ctc Palau Red
Finalist: Doral Premier U18
star Blue Division
Boys U18 Silver/Bronze -Champion: Millennium Soccer Academy 02b Black
Finalist: Ces Juventus-chiellini
star Red Division
Boys U19 Showcase (Red)Champion: Key Biscayne SC 2001 Elite
Finalist: Juventus Academy Boston 2001/02 Boys Eds
star Silver Division
Boys U19 Showcase (White) -Champion: Tropical Soccer College Dreamers 2001
Finalist: Lee County Strikers Showcase Black
star Bronze Division
Boys U19 Showcase (Blue)Champion: South Florida Elite FC FC Boca Predators U19*
Finalist: Club Med Academies Cma Tritons
star Red Division
Boys U19 GoldChampion: Miami Strike Force U19b Southern Homestead
Finalist: Davie United Sharks 01/02 Blue
star Red Division
Boys U19 Silver/BronzeChampion: Leg-az Soccer Lions 2001
Finalist: Weston FC U19 (2001) White
star Red Division

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Girls U9 Gold/SilverChampion: Miami Stars Lady Sharks FC U9
Finalist: Sunrise Prime 2011 X1
star Gold Division
Girls U9 Silver/BronzeChampion: Wfc Ayso Select U9-2011 Girls Morgan
Finalist: Cape Coral SA 2012 Cyclone Girls Black
N/A
Girls U10 Gold -Champion: Boynton Beach Knights Bbk-u10g-black
Finalist: Jupiter United Soccer U10 Girls
star Red Division
Girls U10 Silver -Champion: Sting 10 Shepard
Finalist: Azzurri Storm Girls 10 Purple
star Gold Division
Girls U10 BronzeChampion: SK Sunblazer 10-gold
Finalist: Cooper City Optimist Cobras G 2010 White
N/A
Girls U11 Gold -Champion: Sunrise Prime 2009 X1
Finalist: Jupiter United Soccer U11 Girls Elite
star Red Division
Girls U11 Silver -Champion: Parkland 2009 Girls Red
Finalist: Ces South Miami 2009 Moreno
star Red Division
Girls U11 Silver/BronzeChampion: Cape Coral SA 2009 Cyclone Girls Blue
Finalist: Cutler Ridge SC Fury 2009/2010 Girls
star Blue Division
Girls U12 Gold -Champion: Wellington SC 2008 Breakers
Finalist: Wfc Ayso Select U12-2008 Girls Mia Hamm
star Blue Division
Girls U12 Silver -Champion: Cooper City Optimist Cobras G 2008
Finalist: Davie United Sharks 2008 Blue
star Blue Division
Girls U12 Bronze -Champion: Pinecrest Premier 2008-g White
Finalist: Nfm Gps Florida West 08 Red
star Green Division
Girls U13 Gold -Champion: Weston FC U13 (2007) Elite
Finalist: Pbg Predators Pbg 07 Girls Elite
star Blue Division
Girls U13 Silver (Red) -star Red Division
Girls U13 Silver (White)Champion: Parkland 2008 Girls Red
Finalist: Pinecrest Premier 2008-g Blue
star Blue Division
Girls U13 BronzeChampion: Cape Coral SA 2007 Cyclone Girls Black
Finalist: Miami Premier SC Mps 2008
star Green Division
Girls U14 Gold -Champion: Jayfc Armada Wfc Ecnl 14
Finalist: Cape Coral SA 2006 Cyclone Girls Black
star Blue Division
Girls U14 SilverChampion: Sunrise Prime 2006 Y1
Finalist: Lee County Strikers 06 Girls Black
star Green Division
Girls U14 Bronze -Champion: SK Sunblazer 06-gold
Finalist: Wellington SC 2006 Wave Blue
star Blue Division
Girls U15 Showcase/Gold -Champion: Tropical Soccer Sunrise Prime Fc: Miami Dade
Finalist: Wellington SC 2005 Wave White
star Red Division
Girls U15 GoldChampion: Jensen Beach SC 05 Falcons Girls
Finalist: Miami Springs Soccer Msvg 2005 Blitz
star Red Division
Girls U15 Silver/Bronze -Champion: Coral Springs United F.c. Coral Springs Prime
Finalist: Wellington SC 2005 Wave Blue
star Blue Division
Girls U16 Showcase -Champion: Miami FC U16 Miami FC - Madrid Girls
Finalist: Coral Gables Storm Green 2004 Juan
star Red Division
Girls U16 Gold/SilverChampion: Fusion Girls 04 Select 2
Finalist: Weston FC U16 (2004) Premier
star Blue Division
Girls U16 BronzeChampion: Wfc Ayso Select U16-2004 Girls
Finalist: Brazilian Soccer Training Bstc Pink Panthers
star Red Division
Girls U17 Showcase/Gold -Champion: Miami Lakes United Mlusc 03 Girls
Finalist: Cooper City Optimist Cobras G 2003
star Red Division
Girls U17 U17 -Champion: Miami Shores Soccer 2003-g Orange Team
Finalist: Team Boca-sabr 2003 Girls Navy
star Blue Division
Girls U19 U18/19 Showcase -Champion: Fortuna Hjorring U18 1
Finalist: Florida Gulf Coast Dutch Lions FC 2001g
star Blue Division
Girls U19 U18/19 GoldChampion: Asces Tempo 02
Finalist: Gps Orlando I 2002 Girls
star Bronze Division
Girls U19 U18/19Champion: Chicago Kics 19u Girls Elite
Finalist: Clay County SC 01 Usa Sol Red
star Bronze Division