TFA United Cup FAQ

TFA United Cup

4/5/2024
Ohio
Tournament Director
Natalie Bollin
BOYS: U8 - U19
GIRLS: U8 - U19
Distance
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Competition
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Variety
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border

Select your team to view how this event rates for you

Seeding
starstarstarstar_borderstar_border
Recruiting
star_borderstar_borderstar_borderstar_borderstar_border
Technology
starstarstarstar_borderstar_border
Technology
  • Online Applicationcheck_box
  • Online Payment Processingcheck_box
  • Online Check-Incheck_box_outline_blank
  • Online Document Vaultcheck_box_outline_blank
  • Coaching Conflictscheck_box
  • Change Notificationscheck_box_outline_blank
  • Scoring Notificationscheck_box
  • Real - time Scoringcheck_box
  • Weather Updatescheck_box_outline_blank
  • Auto Advancementcheck_box

Click division to view schedule

Boys

Click level to view statistics

Male U9 - Boys U8-U9 BlueChampion: Ohio Affiliate Columbus City SC 2015 U9 Boys
Finalist: Total Futbol AcademyB15 Elite
N/A
Male U9 - Boys U8-U9 WhiteChampion: CU 15b Bournemouth
Finalist: CUSE 15B Everton
N/A
Male U9 - Boys U8-U9 YellowChampion: Polaris Soccer Club Polaris SC 2016 Navy Bu08
Finalist: Oak Hills Youth Athletics Ohya Premier B 2015
N/A
Male U10 - Boys U10 BlueChampion: Cincy SC B2014 Premier
Finalist: KHA2 Cincinnati North B2014
N/A
Male U10 - Boys U10 WhiteChampion: CWSC B2014/15 Academy Elite
Finalist: FC Storm B2014 White
N/A
Male U10 - Boys U10 YellowChampion: CUSE 14B Granada
Finalist: Total Futbol AcademyB14 Gold 1
N/A
Male U11 - Boys U11 BlueChampion: Ohio Affiliate Columbus City SC 2013 U11 Boys
Finalist: TFA B2013 Elite
N/A
Male U11 - Boys U11 YellowChampion: Total Futbol AcademyB13 Premier
Finalist: Lakota FC B2013 White
N/A
Male U12 - Boys U12 BlueChampion: Total Futbol AcademyB12 Elite
Finalist: CU North 12B Elite 2
N/A
Male U12 - Boys U12 YellowChampion: Pacesetter South U12 Boys Black
Finalist: TFA B2012 Premier
N/A
Male U14 - Boys U13-U14 BlueChampion: Century 2010 Boys
Finalist: Total Futbol Academy B10 Elite
N/A
Male U14 - Boys U13-U14 WhiteChampion: TFA B2011 Elite
Finalist: Fusion FC NKY B2011 Green
N/A
Male U14 - Boys U13-U14 YellowChampion: Appleseed Premier 2012B Gold
Finalist: Lakota FC B2010 Gray
N/A
Male U16 - Boys U15-U16 BlueChampion: Botkins SC B2008
Finalist: Star Rush Cincinnati B2008 Blue
N/A
Male U19 - Boys U17-U19 BlueChampion: Appleseed Premier 2006B Gold
Finalist: Cincy SC B2005/06
N/A

Click division to view schedule

Girls

Click level to view statistics

Female U9 - Girls U8-U9 BlueChampion: TFA G2015 Premier
Finalist: PC United G15
N/A
Female U10 - Girls U10 YellowChampion: Impact GFC G2014 White
Finalist: Pacesetter South U10 Girls Red
N/A
Female U12 - Girls U11-U12 BlueChampion: TFA G2013 Elite
Finalist: FC Dayton G2013 Elite
N/A
Female U12 - Girls U11-U12 WhiteChampion: Pacesetter South U11/12 Girls Red
Finalist: TFA G2012 Venom
N/A
Female U12 - Girls U11-U12 YellowChampion: Oak Hills Premier Red G12
Finalist: CUSM 14G Auxerre
N/A
Female U14 - Girls U13-U14 BlueChampion: Total Futbol Academy G11 Elite
Finalist: Total Futbol AcademyG10 Academy Elite 2
N/A
Female U14 - Girls U13-U14 WhiteChampion: TFA G10 Gold
Finalist: Pacesetter South 2010/11 Girls Red
N/A
Female U16 - Girls U15-U16 BlueChampion: Tfa Gu9 Premier
Finalist: Pacesetter South 2009/10 Girls Red
N/A
Female U19 - Girls U17-U19 BlueChampion: Tempest FC Legacy Black 06
Finalist: Pacesetter South U18 Girls Red
N/A